A cikkek listája

Keresés a PDF-ekben

2004. december 28., kedd

Balla Tünde: Szabadkőművesek Nagyváradon

Balla Tünde: Szabadkőművesek Nagyváradon

Romániai Magyar Szó (2004.12.28.):, , 2004, oldal

http://web.archive.org/web/20070809132806/http://www.hhrf.org/rmsz/04dec/041228.htm

Szabadkômûvesek Nagyváradon
 
Jakó Zsigmond és Jordáky Lajos tanítványa, Kupán Árpád, nagyváradi történész „hiánypótló történelmi tabló" (Bíró Béla) megírására vállalkozott. A Nagyváradi Ady Társaság gondozásában és kiadásában nemrég napvilágot látott könyve alapos kutatómunka gyümölcseként dolgozza fel a nagyváradi szabadkômûvesség történetét. Sokat vitatott témához nyúlt a szerzô, hiszen a zárt szövetségként ismert, lappangó titkok övezte szabadkômûves-mozgalomban gonosz erôk mûködését sejtette, sejti a világ ma is. A Szabadkômûvesek Nagyváradon címû könyv kortöténeti dokumentumokra hivatkozva igyekszik elhessenteni a titokzatosság leplét: „Nagyvárad a 19. és 20. század fordulóján jelentôs szabadkômûves-központ volt. Az itt mûködô szabadkômûves páholyok fontos szerepet játszottak a város szellemi-kulturális, társadalmi-szociális életében, de az országos mozgalom fejlesztésében is. Kutatásaim célja az volt, hogy feltárjam, miért alakult ki ez a mozgalom városunkban, kik voltak elindítói, milyen célkitûzéseik voltak, mit valósítottak meg ezekbôl. Nem volt szándékom a szabadkômûvességet megvédeni vagy népszerûsíteni, de megvádolni, leleplezni sem. ... Felkutattam azokat a hiteles és megbízható forrásokat, amelyek a témához kapcsolódtak, ezeket sorakoztatom fel, idézem legtöbbször szó szerint, hogy az olvasó tárhassa fel, kik voltak, mit alkottak, mit tettek a nagyváradi szabadkômûvesek" – ajánlja eligazítójában Kupán Árpád.


A mozgalom kialakulását ismertetô szerzô tisztázza a misztikus szertartások miatt legendásnak tûnô valós történeteket az 1700-as évek Angliájából elindult szabadkômûvességrôl, amely, szerinte, alkotmányában támogatja az erkölcsös, tiszta, vallásos életet. Tárgyalja a szabadkômûvesség egyházi üldöztetését és a világ nagy forradalmaiban betöltött szerepét. Napjainkban például a legtöbb szabadkômûves az amerikai kontinensen él.



A könyv lapjain a magyar szabadkômûvesség 18. századi elterjedésébe is bepillantást nyerhetünk. Az elsô beavatásoktól – melyek 1742- ben Bécsben Ferenc lotaringiai herceghez, Mária Terézia férjéhez fûzôdtek – a szerzô az erdélyi és felvidéki elit csatlakozásáig tárgyalja rendre a különbözô régiók szabad és haladó gondolkodóinak bekapcsolódását. A mai Románia területének 28 városában lelt szabadkômûves páholyokat; Nagyváradon például három páholy is alakult a 19. század végén és a 20. század elején. Utóbbiak közül részletes betekintést ad a László király páholy mûködésébe, elénk tárja a szabadkômûvesség váradi felvirágzását, heves politikai tánykedését, a Holnap antológia megjelenéséhez fûzôdô szerepét.



A szerzô a korabeli szabadkômûves beszámolókat, feljegyzéseket, iratokat és dokumentumokat felhasználva, idézve rajzolta meg a nagyváradi páholyok történetét. A haladó szellemiségû Várad gyors fejlôdésének fontos tényezôje a szabadkômûvesség kibontakozása, ezért érdekes olvasmány lehet a mozgalom és a város története iránt érdeklôdôknek is, hiszen kevésbé ismert aspektusaiban világítja meg az újkor hajnalán levô Pece-parti Párist.

BALLA TÜNDE


Kapcsolódó könyv: http://szkp2.blogspot.com/2004/06/kupan-arpad-szabadkomuvesek-nagyvaradon.html

Nincsenek megjegyzések:

Népszerű cikkek

Blogarchívum